Błaszkowskie Noce 2017

Wernisażem poplenerowym rozpoczął się pierwszy dzień Błaszkowskich Nocy 2017. W piątek, 25 sierpnia o godzinie 16:00 w Bibliotece w Błaszkach otwarta została wystawa prac artystów, którzy wzięli udział w plenerze malarskim „Szlakiem Dworków Szlacheckich – imaginacje”. Artyści uwiecznili na płótnie zabytkowe obiekty naszej gminy. Wystawę będzie można oglądać podczas trwania Błaszkowskich Nocy w sobotę i niedzielę w godzinach od 18:00 do 23:00.
Kolejnym wydarzeniem, które miało miejsce w późnych godzinach wieczornych był III Nocny Armagedon w Wojkowie. Trzecia edycja ekstremalnych biegów przełajowych przyciągnęła ponad 200 amatorów tej morderczej rywalizacji. Zdaniem zawodników tegoroczna trudniejsza trasa biegu oraz późniejsze godziny wieczorne sprawiły że rywalizacja była bardziej wymagająca niż w poprzednich edycjach.

II dzień Błaszkowskich Nocy rozpoczęły XXIV Krajowe Dni Ziemniaka, które w tym roku zorganizowane zostały w Kalinowej w naszej gminie. Gmina Błaszki była współorganizatorem wydarzenia. Podczas pierwszego dnia wystawy targowej, Aktywna Gmina Błaszki wśród ponad 100 wystawców z Polski i zagranicy miała również swoje stoisko. Zwieńczeniem sobotniego dnia wystawy był koncert „Nie taki Straszny Dwór” Wędrownego Festiwalu p.n. „Kolory Polski” organizowanego przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Wystąpili w nim artyści Teatru Wielkiego w Łodzi, śpiewacy wykonali arie, duety i tercet operowy oraz pieśni Stanisława Moniuszki, artyści baletu wykonali choreografie do mazura ze „Strasznego dworu” oraz poloneza z „Halki”. Koncert przybliżył historyczne i patriotyczny korzenie dworu w Kalinowej, który posłużył jako tło opery narodowej Stanisława Moniuszki. Oprócz wystawców i gości targowych na koncert zjechali melomani z całego województwa łódzkiego. Koncert „Nie taki Straszny Dwór” był również punktem kulminacyjnym wycieczki autokarowej organizowanej przez Gminę Błaszki oraz sieradzki oddział PTTK pod nazwą „Szlakiem Dworków Szlacheckich”. Drugi dzień Błaszkowskich Nocy w Błaszkach rozpoczęła akcja zbiórki krwi pod nazwą „Krew za fotel burmistrza”. Zebrano prawie 8 litrów krwi. Trzech spośród 17 dawców spełniło kryteria do tytułu i legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia. O godzinie 15:00 spod Urzędu Miejskiego w Błaszkach wyruszyła autobusowa wycieczka „Szlakiem Dworków Szlacheckich”, w której udział wzięła rekordowa liczba uczestników. Od godziny 16:00 w Parku Miejskim na Placu Niepodległości w Błaszkach rozpoczęły się animacje dla dzieci. Oprócz dmuchanych zjeżdżalni i torów przeszkód odbywały się warsztaty własnoręcznie wykonywanych magnesów, malowanie lodem, tworzenie pianki 3D, a w fotobudce można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z logo Błaszkowskich Nocy. Tradycyjnie już o godzinie 18:00 rozpoczęła się biesiada rodzinna. Na stoiskach ustawionych wzdłuż alei parkowej wyśmienite potrawy serwowały panie ze stowarzyszeń z Aktywnej Gminy Błaszki. Na scenie koncertowały zespoły: „Czardasz Trio”, „No To Co”, „Chrzanowianki i dwa Janki”, oraz Sławomir Kowalewski i Jacek Malanowski z zespołu „Trubadurzy”. Od 18:00 w bibliotece w Błaszkach można było też oglądać wystawę prac z pleneru malarskiego pod nazwą „Szlakiem Dworków Szlacheckich – Imaginacje”. Sobotnie wydarzenie zakończyło się około północy. Gościem specjalnym drugiego dnia Błaszkowskich Nocy był Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego, który objął patronat honorowy nad tegorocznymi Błaszkowskimi Nocami.

Msza święta dożynkowa w kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Gruszczycach zainaugurowała trzeci dzień Błaszkowskich Nocy. Poświęcony podczas mszy dziękczynnej chleb podzieliły wśród przybyłych gości do Błaszek przedstawicielki stowarzyszeń z Aktywnej Gminy Błaszki.
Kolejnym punktem niedzielnego harmonogramu była wycieczka gminna „Szlakiem Dworków Szlacheckich”, która wyruszyła sprzed Urzędu o godzinie 15:00. Wzięło w niej udział około 30 osób nie tylko z naszej gminy. Od 16:00 w Parku Miejskim rozpoczęły się animacje dla dzieci, które podobnie jak w dniu poprzednim cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Biesiada rodzinna z przepysznym swojskim jadłem przygotowanym przez stowarzyszenia z gminy Błaszki oraz muzyką graną na żywo rozpoczęła się o godzinie 18:00. Koncert poprowadził Leszek Bonar oraz Magdalena Libiszewska. W niedzielny wieczór rozstrzygnięty został konkurs na najlepszą nalewkę na bazie runa leśnego. Z ośmiu zgłoszonych do konkursu nalewek najlepszą okazała się nalewka przygotowana przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi „Przyszłość dla Żelisławia” o wdzięcznej nazwie „Smerfetka” z czarnej jagody. Podczas konkursu wyróżnione zostały dwie nalewki. Pierwsze wyróżnienie otrzymała nalewka zgłoszona przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Chrzanowice, Chrzanowice- Wilczkowice „Polne Kwiaty” na bazie mięty – za piękny wygląd. Drugie wyróżnienie za pomysł i działanie pro zdrowotnościowe otrzymała nalewka zgłoszona przez Stowarzyszenie Kobiety Sukcesu „Brończynianki”.
Na scenie Błaszkowskich Nocy podczas niedzielnego koncertu wystąpili: zespół „Paka Marcelaka”, „No To Co”, „Kramska Kapela Podwórkowa” oraz zespół „Silent”.
Trzeci dzień wydarzenia, podobnie jak poprzednie przyciągnął ogromną, liczoną w tysiącach ilość gości.

Wernisaż

Pierwszy dzień Błaszkowskich Nocy – III Armagedon
w Wojkowie

Drugi dzień Błaszkowskich Nocy

Trzeci dzień Błaszkowskich Nocy